TTK'da Geri Adım Yok


GÜMRÜK ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yeni Türk Ticaret Kanunu’nun (TTK) en çok eleştirilen yanlarından olan hapis cezasından geri adım atılmayacağını söyledi.

“Sahte evrak düzenlemenin cezası para olabilir mi?” diye soran Yazıcı, “Bu fiillerin cezası hapistir, bundan geri adım atmayız” açıklamasını yaptı. Mevcut Ticaret Kanunu’nu 1955 model otomobile benzeten Yazıcı, “Şirketler 55 model bir otomobille ticaret yapıyor. Yeni TTK ile ticaret erbabının daha hızlı gitmesi için onlara otoban yapıyoruz” dedi.

Yeni TTK’ya birkaç noktada eleştiri geldiğini kaydeden Yazıcı, bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Bazı normlar ayıklanabilir
“İşte ‘ceza uygulanıyor’ deniyor. Bir defa cezaların çoğu ön ödemeye tabi, elbette ki bir fiilin olmasını istemiyorsanız onunla ilgili bir yaptırım öngöreceksiniz. Ama belli alanlarda belki öngörülen hapis cezaları biraz başkalaştırılabilir. Hiç kimsenin kaygı duymasına gerek yok.

Bazı alanlara yönelik düzenlemeler yaparken, bu hedefi önlemeye dönük birtakım normlar varsa, onları ayıklarız. Yani, hiç kimsenin kaygı duyması gerekmiyor. En çok eleştiri bu cezalardan geldi. İşte deniyor ki, ekonomik suça ekonomik ceza. Bunun fiiller için hapis öngörülüyor. Bazıları değişebilir, kanunun düzenlendiği sahte evrak düzenlemek, sahte evrak düzenlemenin yaptırımı herhalde hapis olması lazım.

Hem sahte evrak düzenleyeceksin, hem para cezası olsun; böyle bir şey olmaz. Bir kişi şirketin belgeleriyle, faturalarıyla, ödemeleriyle ilgili sahte evrak düzenlemiş ise, bu para cezası olabilir mi? Mutlaka bu fiilin cezasının hapis olması lazım. Aksi takdirde adaleti yanıltırız. Diğer alanlarda bu tür fiillerin cezası hapistir, burada  farklılık olması söz konusu değil. Ama bunun ötesinde işte belge istiyorsun vermedi, zamanında vermedi bununla ilgili hapis varsa o alanlar düzeltilebilir.”


Kaynak: Hürriyet