Garanti Belgesi

Garanti belgesi satıcı ve tüketici açısından ayrı anlam taşımaktadır.

Garanti Belgesi Satıcı veya İmalatçı İçin Nedir?
Satılan ürünün garanti süresi içerisinde meydana gelebilecek arızalarının en az 2 yıl süreyle ücretsiz olarak garanti belgesi ekindeki listede yazılı servislerde tamirinin veya yenisi ile değiştirilmesinin yapılabileceğini, ürünle birlikte verilen kullanma kılavuzuna göre kullanabileceği hakkında satıcının taahhüt ve yükümlülüklerini gösteren bir belgedir.

Garanti Belgesi Tüketici İçin Nedir?
Satın alınan ürünün garanti süresi içerisinde meydana gelebilecek arızalarının, garanti belgesi ekindeki listede yazılı servislerde en az 2 yıl süreyle ücretsiz olarak tamirinin veya yenisi ile değiştirilmesinin yapılabileceğini, ürünle birlikte verilen kullanma kılavuzuna göre kullanabileceğini, bunları satıcının kendisine taahhüdü ve yükümlülüğü olduğunu gösteren belgeyi ifade eder.
Garanti süreleri hakkında bilgi almak için tıklayınız > Garanti Süreleri

Ürünlerin kullanım ömürleri:
Satıcı firmalar asgari garanti süresini ürünlerin kullanım ömürlerini aşmamak kaydıyla artırabilirler. Bunun örnekleri otomotiv ve beyaz eşya sektöründe görülmektedir.
Ürünlerin kullanım ömürleri için tıklayınız > Ürünlerin Kullanım Ömürleri

GARANTİ BELGESİ NASIL ALINIR?
Bu sayfada Garanti Belgesi ve Satış Sonrası Hizmetleri Yeterlilik Belgeleri, çıkarılması ve kullanılması hakkında bilgileri bulacaksınız.
Garanti ve Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgeleri İmal veya ithal edilen birçok ürün için yasal olarak gereklidir. 
Bu belgeler 01.01.2008 tarihinden itibaren E-İMZA ile ONLİNE olarak alınabilmektedir.
Bunun için E-İMZA başvuru formunu doldurmanız ve bize göndermeniz yeterlidir. İlgili kuruluş tarafından adınıza düzenlenen e-imza kart ve bilgileriniz aynı kuruluş tarafından firmanızın adresine gönderilecektir. Tıklayınız E-İmza Başvuru Formu

En iyiler, zamanının ve parasının kıymetini bilirler ve en iyileri dostlarına tavsiye ederler. HS Bugünkü seviyesini müşterilerinin tavsiyelerine borçludur.

Garanti Belgesi Gerektiren Ürünler: Önce malınıza garanti belgesi gerekiyor mu? Doğru tespit edilmesi gerekir. Bunu HS WEB sitesinden siz de yapabilirsiniz. Ürününüzün G.T.İ.P numarasına ve tanımına göre garanti belgesi gerektiren ürünler listesinden tespit edebilirsiniz. 
Ürününüz listede yer alıyorsa garanti belgesini alabilmek için, vereceğiniz garantinin servis hizmetini sağlayacak servislerle sözleşme yaparak Satış Sonrası Hizmetleri Yeterlilik Belgesi “SSHYB” alınması gerekmektedir.

HS ile çalışmıyor olsanız dahi bilgi almak ve aramaktan çekinmeyiniz. HS Bilginin sınırlı verilerek müşterinin kendisine dönmesini beklemek yerine,
Bilgilenmiş doğru karar vermiş müşterinin bir gün kendisine döneceğinden emindir.

Garanti Belgesi ne kadar sürede sonuçlanır?
·       Ürün için gerekli olan servis sayısına,
·       Ürüne bağlı olarak servislerin temin zorluğuna,
·       Servislerin bölgelere göre dağılımına göre
 
Servislerle sözleşme yapılması, TSE kayıtlarının tamamlanması, Satış Sonrası Hizmetleri Yeterlilik Belgesinin “SSHYB” Sanayi Bakanlığından çıkarılması, kullanma kılavuzunun hazırlanması, bunlara bağlı olarak garanti belgesinin çıkarılması 5-60 gün arasında değişebilir. 
  
Gümrükten Malın Çekilmesi:
Ürünlerinizin Gümrüklerden çekilebilmesi ve tüketiciye satılabilmesi için Satış Sonrası Hizmetleri Yeterlilik Belgesi “SSHYB” ve buna bağlı olarak garanti belgesi alınması zorunludur. Aksi halde gümrüklerden mallar çekilemez.